Search Engine Optimization (SEO) Türkçe adıyla Arama Motoru Optimizasyonunun web sitenizi hedeflenen anahtar kelime ya da kelimelerde arama motorlarında üst sıralarda çıkarma, ziyeretçi trafiğini arttırma ve buna paralel olarak ürün ve hizmet satışında artış sağlama için yapılan çalışmalar bütünü olduğunu daha önceki yazımızda açıklamıştık. Yerel SEO ise bölgesel bazlı yapılan arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almak amacı ile yapılan optimizasyonlardır. Örnek ile açıklayacak olursak arama motoruna ‘Manisa Nakliyat Firması’ yazdığımızda Manisa ilinde yer alan firmaların ilk sıralarda çıkacağını görebilirsiniz. Ayrıca arama kutusuna sadece ‘Nakliyat Firması’ yazdığınızda arama motorlarının bölgesel algoritmaları sayesinde ilk önce yerel firmaların sonuçlarda çıkacağını görebilirsiniz.

Yerel SEO yapmak doğru müşteri kitlesine ulaşmak için en uygun fiyatlı ve makul çözümdür. Sadece belli bir bölgede hizmet sunan firmalar için ise en mantıklı seçimdir. Tüm Türkiye genelindeki sonuçlarda çıkması için çalıştırma yapmak hem uzun süreli hem de maliyetli olacaktır.

Yerel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Site içerinde başlık, içerik ve anahtar kelimelerde yerel kelimelerin geçirilmesi ve bu kelimelerin yoğunluğunun yeterli seviyede olması gerekmektedir. Aynı zamanda sitenizin kaliteli bir kod yapısına sahip olması, tüm tarayıcı ve cihazlar ile uyumlu olması ve en son web teknolojileri ile donatılması da SEO açısından önemli bir husustur. Tüm sayfa içeriklerinin optimize edilmesi, iletişim bilgilerine yer verilmesi ve Google Maps düzenlemelerinin yapılması da olmazsa olmazlardandır.

Örnek kelime grubumuzdan(Manisa Nakliyat Firması) açıklamaya devam edecek olursak alınacak backlinklerin Manisa lokasyonlu ya da Manisa ile ilgili içerik üreten sitelerden olması en yararlısı olacaktır. Ancak bu yapılırken spam’a kaçılmaması ve tek bir anahtar kelimeye odaklanmayıp taşıyıcı anahtar kelimeler üzerinden de backlink alınması arama motorları tarafından cezalandırılmamak için de en doğrusudur. Site blog/haberler kısmında da yer alacak makalelerde yerel isimlere doğru oranda yer verilmesi de bir diğer artıdır.

Yerel SEO çalışmalarımız hakkında daha detaylı bilgi almak ve ücretsiz site analizinizi yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir