Firmamız adına yapılan bir şikayetten dolayı bilgilendirme amaçlı bir yazı paylaşmak istedik bugün sizlere. Magnesia Web öncelik olarak Manisa’da web tasarımı hizmeti veren bir bilişim firmasıdır. Bu hizmetimiz dışında SEO (Arama motoru optimizasyonu), E-Ticaret çözümleri, internet reklamcılığı, kurumsal kimlik çalışması, mobil uygulama, hosting ve domain hizmeti veriyoruz. Tüm bu alanlarda hizmet verirken müşteri memnuniyetini her zaman en üst seviyede tutmayı da kendimize ilke olarak belirledik.

Bizden sadece ve sadece web tasarım hizmeti alan bir müşterimiz bugün şöyle bir şikayetle geldi.

Sitem istediğim kelimede Google’da birinci sırada çıkmıyor. Nasıl bir tasarım yaptınız siz?

Sorun şu ki bu müşterimiz ne bizden ne de herhangi bir başka firmadan SEO hizmeti almamış. Bunlara ek olarak da sitenin kurulduğu günden beri(yaklaşık 2 ay) sitesine herhangi bir içerik de eklenmemiş. Herhangi bir online reklam kampanyasına da başvurmamış. Bizden aldığı tek hizmet web tasarım. Beklentisi ise 2 ay gibi kısa bir sürede istediği 5 anahtar kelimede tüm Türkiye’de ve tüm arama motorlarında zirveye oturmak. Ve bunun sadece bir site tasarlamak ile olacağını düşünüyor. Kendisine her ne kadar konu ile ilgili bilgi vermeye çalışsak da işi tatlıya bağlamak mümkün olmadı.

Herkesin web tasarım, SEO ve benzeri konularda bilgi sahibi olmasını elbette beklemiyoruz. Kaldı ki herkesin bu konuda yeterli bilgi sahibi olmamasından ötürü sektördeki açığı kapatmaya çalıştıgımız için bu işten para kazanıyoruz. Ama en azından verdiğimiz bilgilerin ışığında ufak da olsa mantık yürüterek çözüm için biraz olsun bize yardımcı olmalarını bekliyoruz. Sadece şunu düşünün; eğer tasarımı yapılıp yayınlanan her site istediği sektörde, kelimede ve yerleşim bölgesinde liste başı olsaydı arama motorlarında durmadan çalışan, en iyi hizmeti, bilgiyi sunan web sitesini zirveye taşımak adına algoritmaları iyileştirmek için uğraşan arama motoru çalışanlarına ihtiyaç olur muydu? Ya da ülkemizde sadece SEO hizmeti veren firmalara ne gerek vardı?

Unutmayın ki sadece web tasarımı için başvurduğunuz bir firmadan SEO açısından bekleyebileceğiniz tek şey site kodlamasının SEO uyumlu olmasıdır. Kaldı ki Manisa’da web tasarım hizmeti verirken bizim öncelik verdiğimiz hususlardan biridir bu. Sitenizin SEO uyumlu olması arama motorlarında ki sıralamanız için artı değer taşır ancak sizi zirveye taşımaz. SEO çalışmasının da sizi zirveye taşıyacağının garantisi yoktur ve işini profesyonel yapan hiçbir  SEO firması bunu garanti etmez.

Kısacası web tasarım html, css, javascript vb kodlama dilleri kullanılarak sizin için bir web site tasarımı yapılmasıdır. SEO ise siteniz, rakipleriniz ve hedeflediğiniz anahtar kelime ya da kelimelerde yapılan analizler sonucu backlink, tanıtım yazısı, dizin kaydı gibi onlarca çalışma ile sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarma işlemidir. Web tasarım ve SEO farklı iki hizmettir. Ve SEO çoğu zaman web tasarımdan daha çok maliyet ve zaman gerektiren bir çalışmadır.

Biz Magnesia Web olarak her zaman işimizin arkasındayız. Bu sektörden gelir elde etmemiz için öncelikli olarak sizi memnun etmemiz gerektiğinin de farkındayız. Haklı şikayetleriniz ve önerileriniz bizim çalışma sistemimizi iyileştirme adına en büyük yardımcımızdır. Tüm hizmetlerimiz ve çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir