Günümüzde akıllı telefon, tablet ve giyilebilir teknoloji ürünlerinin(Akıllı saat vb.) kullanımının artması ile birlikte internet üzerinden herhangi bir ürüne ya da bilgiye ulaşma yöntemi de hızla değişiklik göstermeye başladı. Hatta arama motorları da bu kullanım şeklinin farkına vardı ve aramalarda en iyi sonuçları verebilmek için mobil uyumlu olan web sitelerine daha üst sıralarda yer vermeye başladı. Böylelikle mobil uyumlu bir web siteye sahip olmak hem arama motoru optimizasyonu hem de daha fazla ziyaretçiye ulaşmak adına önde gelen trendelerden biri haline geldi.

Peki nedir bu responsive web tasarım? Responsive web tasarımı bir dizi teknik kullanarak var olan web sitenin görüntülenmeye çalışıldığı cihazın ekranına uyum sağlamasıdır. Kullanıcıların sitedeki bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmak için olmazsa olmazların başında gelen responsive tasarım ile, sitenin yapım aşamasında belli kırılma noktaları oluşturarak farklı cihazlarda da en iyi performansı göstermesini amaçlar.

Dünya çapında akıllı telefon kullanım oranlarına göz atacak olursak mobil uyumlu bir web siteye sahip olmanın önemini daha iyi anlayabiliriz.

  • 16- 24 yaş aralığındaki kişilerin %67‘si akıllı telefon kullanıyor.mobil_uyumlu
  • Akıllı telefona sahip olanların %73‘ü bir ürüne ya da bilgiye ulaşmak için günde en az bir kere akılı telefonlarını kullanıyorlar.
  • Bu kesiminde %36‘sı haftada en az bir kere akıllı telefonları ile internetten alışveriş yapıyorlar.

Responsive web tasarımının size ve işinize katacağı artıları ise kısaca şöyle sıralayabiliriz.

  • Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi: Herhangi bir mobil cihazdan web sitenizi ziyaret eden kullanıcı daha kolay ve etkin bir kullanıma sahip olur. Bilgiye erişimi daha hızlı olan kullanıcının sizinle iletişime geçmesi ve hizmet/ürünlerinizden yararlanma oranı yükselme eğilimi gösterir. Mutlu müşteriler mutlu bir işin temelini oluşturur.
  • Arama Motoru Dostu: Arama motoru denince ilk akla gelen Google algoritmalarında yaptığı değişiklikleri duyurduğunda responsive web sitelere büyük önem verdiğini açıklamıştır.
  • İşinize Artı Değer Katar: Hep dediğimiz gibi web siteniz ile reel dünyadaki iş yeriniz arasındaki tek fark web sitenizin sizin için 7/24 kesintisiz çalışmasıdır. Online vitrininizdir. Ve bu vitrininizin profesyonel görünmesi kullanıcıların gözündeki imajınızı her zaman olumlu etkiler.

Yazımızın en başında responsive web tasarımının bir trend haline geldiğini söylemiştik ancak görünen o ki kısa bir süre sonra trend olmaktan çıkıp olmazsa olmazlar arasına girecek. Müşterilerinizin cihaz tercihlerine göre en iyi kullanıcı deneyimi yaşamalarını sağlamak ve daha iyi geri dönüşler almak için mutlaka web sitenizin tüm cihazlarla uyumlu olmasına mutlaka özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir