İşletmeniz için bir logo tasarımı yaptırmak ya da var olan logonuzda değişikliğe gitmek istiyorsanız bu yazımızı okumanızda fayda var. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda gördük ki işletme sahipleri firmaların imajını yansıtan en önemli materyal olan logoya gereken önemi vermiyorlar. Hatta öyle ki bizden yarım saat içerisinde bir logo tasarımı sunmamızı talep edenler dahi olmadı değil. Ancak logo müşterilerinizin gözündeki ilk imajınızdır. Yaptığınız işi,  profesyonelliğiniz sunduğunuz hizmet ve ürünleri yansıtmada kullanılacak ilk görseldir. Şu an aklınıza gelen ilk markaları düşünün. Zihninizde ilk olarak  o markaların ürün ve hizmetlerinden çok, logolarının geldiğini fark edeceksiniz.

Peki bu denli önemli olan logo tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar neler birlikte bakalım.

1. Benzersiz Olmak ve Akılcı Davranmak

İmitasyon logolar, ücretsiz ya da paralı satılan stock vektörler gibi elementleri logonuzda kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının. Her ne kadar bulunduğunuz sektörde sizinle aynı işi yapan benzer firmalar olsa da unutmayın ki siz ve işletmeniz farklısınız. Logonuz da öyle olmalı. Ayrıca sadece sektörünüze yönelik görsel tasarımlar oluşturmayı düşünmeyin. Logonuz farkınızı yansıtan herhangi bir şey olabilir. Mercedes firmasının logosunu düşünün mesela. Otomotiv sektörünü yansıtan en ufak bir detay yok. Ancak o logoyu gördüğümüzde aklımıza gelen ilk şeyin araba olduğunu hepimiz biliriz.

2. Firmanızı Anlatın

Eğer grafik tasarım konusunda yetkinliğiniz yok ise logo tasarımınız konusunda mutlaka bir profesyonelden hizmet alın. Bu kişiden hizmet alırken de sadece firmanızın ismini ve sektörünüzü ona söyleyerek sizin zihninizi okumasını ve kafanızdaki tasarımı birebir ortaya koymasını beklemeyin. İşinizi, firmanızı, sizi rakiplerinizden ayıran farklarınızı ve firmanıza dair önemli olduğunu düşündüğünüz her ufak detayı onunla paylaşın. Hatta kuruluş aşamasında yaşadığınız ilginç deneyimler ya da anılar varsa onları da anlatın.

Bizim çalışma sistemimizden örnek verecek olursak bizden logo tasarımı talep eden müşterilerimize 8 adet sorudan oluşan bir anket sunuyoruz ve soruları mümkün olduğunca detaylı bir şekilde yanıtlamalarını talep ediyoruz. Bu şekilde müşterimizin ne istediğini anlayıp kendi hayal gücümüz ve teknik bilgimiz ile harmanlayarak fark yaratacak tasarımlar ortaya koyuyoruz.

3. Renk Herşeydir

Tasarım ile ilgili kafanızda birşeyler canlanıyorsa şimdi düşünmeniz gereken şey renk. Renklerin dilini iyi bilmeniz gerekir. Her rengin insanların gözünde farklı bir yansımasının olduğunu mutlaka bilin. Birkaç örnek verecek olursak;

 • Kırmızı: Enerjik, cezbedici
 • Turuncu: Yaratıcı, genç
 • Sarı: Optimist
 • Yeşil: Büyüme, doğallık
 • Mavi: Profesyonellik, güven verici
 • Siyah: Güçlü, derin
 • Beyaz: Saf, temiz
 • Pembe: Eğlenceli
 • Kahverengi: Tarihi, istikrarlı

4. Marka Adına Odaklanın

Marka ya da işletmenizin adı ne? Bu ada göre bir tasarım yaparken akılda kalıcı ve dikkat çekici olması için nasıl bir görsel düşünmeliyim? Ya da logomda bir görsel olmalı mı? Bu soruları kendinize mutlaka sorun. Bunu yaparken de aklınızda şu iki püf noktası olsun;

 1. Adınız benzersiz mi? Eğer öyle ise sadece isminizin olduğu bir logo sizin daha çok işinize yarar. Zaten benzer olan isminiz yeterince dikkat çekecektir. Bir de ona farklı görseller ekleyerek tasarımı boğmak ya da okunmasını zorlaştırmak gereksizdir. Sadece isminiz için size özel bir font oluşturmanız ve kullanmanız yeterli olacaktır. (Örnek verecek olursak Coca- Cola.)
 2. Benzer isme sahip başka firmalar da mı var? O zaman isimdeki bu benzerliği ortadan kaldırmak için sizi farklı kılacak görsel tasarımlara ihtiyacınız var demektir. Örnek verecek olursak ülkemizde bir anda hızlı türeyen kahve dükkanlarının bir kısmı neredeyse aynı isimde: Kahve Diyarı, Kahve Dünyası, Kahve Durağı… Bu firmalar için müşterilerin zihninde yer edinmek ve farklı olmak için en etkili yöntem logolarındaki görsellerdir.

5. Basit ve Esnek Olun

Günümüz dünyasında adınızı duyurmak için etkin olmanız gereken ortamlar hızla çoğalıyor. Firmanıza ait bilgiler billboardlarda, pankartlarda, kartvizitinizde, broşürlerinizde; online ortamda ise laptoplarda, tabletlerde ve telefonlarda sergilenecek. Tabi bu olurken de logonuz her zaman en üstte olacak. Peki logonuz tüm ortamlarda iyi bir şekilde görünüyor mu?

Bunu sağlayabilmeniz için en basit yöntem yine basitliğin ta kendisidir. Tasarımınız ütopik fikirlerle boğmayın. Firmanızı yansıtsın ve farklı olsun kafidir. Bu sayede logonuz online ve reel tüm mecralarda aynı şekillerde görünür. Marka bilinirliğinizi arttırmada kolaylık sağlar.

Yukarıda saydığımız bu beş özellik logo tasarımı nasıl olmalı sorusu için verilecek cevaplardan sadece birkaçı ancak bizim için en önemlileri. Hep söylediğimiz gibi konusu ya da alanı ne olursa olsun en iyi tasarım basit, farklı ve anlaşılır olandır. Siz de markanız için tasarımlarınızda mutlaka bu noktalara dikkat edin. Eğer konu ile ilgili sorularınız var ise çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla.