Seo (Search Engine Optimization) Türkçe ismiyle arama motoru optimizasyonu diğer sitelerden yüksek kaliteli link almak ve arama motoru dostu içerikler, siteler oluşturmak amacıyla yapılan çalışmalara verilen genel addır. Bu yazımızda size pek çok kişi tarafından bilinen ancak çokça da göz ardı edilen 5 ipucundan bahsedeceğiz.

1)İyi İçerik Üretme

Her Seo uzmanının ve web site editörlerinin bir kez dahi olsa duyduğu “İçerik kraldır.” lafı sanırım her zaman geçerli olacaktır. Seo konusunda deneyimli biri iseniz içeriklerinizi oluştururken Seo’ya uygun davranırsınız. Ancak Seo konusunda bilginiz yok ise yine de arama motorlarına uygun içerikler üretebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece kendinizi sitenize girecek olan bir okuyucu yerine koymak. Eğer kullanıcı dostu bir içerik üretirseniz, sitenizi ziyaret edenlerin sayısı, sitenizde kalma süreleri ve sitenize link verme oranları artar. Bu da tabi ki arama motorlarının gözünde sitenize artı değer katar.

2)h1 Etiketi Mutlaka Kullanın

h1 – h6 etiketleri Seo açısından en önemli unsurlardır. h1 ana başlığı tanımlar. Sitenizde h1 etiketi ile biçimlendirdiğiniz kelime/kelime grupları arama motorları tarafından algılanır ve önemli olarak kaydedilir.  İçerik oluşturuken mutlaka bu etiketleri kullanın ve etiketler arasında bir hiyerarşi oluşturun.

3)Anahtar Kelimeleri Biçimlendirme

Oluşturduğunuz içerikte anahtar kelime kullanımını mantıklı sayıda, spam oluşturmayacak şekilde kullanın. Ayrıca anahtar kelimelerinizi koyu, eğik ya da altı çizili olarak biçimlendirin. Bu şekilde biçimlendirdiğiniz kelimeler arama motorları tarafında anahtar kelimeniz olarak algılanır ve robotların sizi hangi aramalarda sonuç olarak göstereceği konusuna daha kolay bir cevap verir. Örnek olarak “Magnesia Web bir Manisa Web Tasarım firmasıdır.” şeklinde kullanabilirsiniz.

4)İçerik – Kod Arası Dengenin Önemi

Sitenizdeki içerikler ile kodlama arasındaki denge arama motorları için önemlidir. İçerik boyutunun kodlama boyutundan az olduğu siteler arama motorları tarafından pek sevilmez. Bu yüzden tasarım yaptırdığınız web tasarım firmasının bu hususa dikkat etmesini önemle bildirin.

5)Site İçi Bağlantılar

Siteniz sayfaları arasında link sistemi kurmak hem kullanıcıların hem de arama motoru botlarının sitenizde kalma süresine artı değer katar. İndek almanız daha hızlı olur. Ancak bu linklemeler doğal olmalıdır. İçeriği bağlı linklemeler yapmak yararınıza olacaktır. Örnek verecek olursak “Eğer bizimle çalışmak isterseniz, iletişime geçin.”

Saygılarımızla.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir